See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Personal AIS Transponder (PAIST)
Beskrivning: Sjöfartsverket har behov av Personal AIS Transponder (PAIST) att montera inuti räddningsvästar för lokalisering av person över bord. Sjögående personal använder idag räddningsväst med integrerad PAIST som skyddsutrustning för utförande av varierande arbetsuppgifter och fart. Nuvarande sändare uppfyller inte den nya AIS klass-M standarden, därför avser Sjöfartsverket upphandla ett ramavtal med nödsändare som uppfyller standarden, där utbyte kommer ske löpande under ramavtalsperioden.
Intern identifierare: 25-01779
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000