33915-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Modifiering Släcksystem på Stridsbåt 90H
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Brandbekämpningen i motorrummet på Stridsbåt (Strb) 90H sker genom ett fast installerat brandsläckningssystem där CO2 är det verksamma släckmedlet. FMV har för avsikt att ersätta CO2-systemet på Strb 90H till ett typ Pyrotekniskt Genererad Aerosol. Denna upphandling avser anskaffning av ett sådant system med tillhörande installation ombord på Strb 90H.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Optioner för år 2021 och 2022.