Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Östgötapendeln
Referensnummer: 2021/0575
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar all operativ drift på Östgötapendeln såsom driftledning, operativ trafikplanering, fordonsunderhåll, ersättningstrafik samt kundvärdsfunktion. Uppdraget innefattar också att kommande trafikföretag är delaktig och proaktiv i Östgötatrafikens långsiktiga och strategiska utveckling av Östgötapendeln.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen