339178-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Återvinning av avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Destruktion och återvinning
Referensnummer: 16FMV10616
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna upphandling ingår destruktion av materiel, hyra av behållare samt transport. Avtalet omfattar även tjänster. Upphandlingen omfattar hämtning över hela Sverige. Prissättningen kan skilja sig mellan olika delar av Sverige så det finns möjlighet för anbudsgivaren att offerera olika priser för olika regioner.
Genom den verksamhet som FMV, Försvarsmakten och MSB bedriver uppkommer materiel som behöver destrueras, d.v.s. materielen får inte återanvändas även om det skulle vara möjligt. Det destruerade materialet skall i den mån det är möjligt materialåtervinnas t.ex. genom tillvaratagande av de ingående materialen i elektronik, metallskrot eller energiåtervinnas genom förbränning av textilier, plaster o.s.v. Inom verksamheterna uppkommer även material som inte kan återvinnas utan måste deponeras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen