339234-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Virke
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Material för träslöjd (virke, snickerimaterial etc)
Referensnummer: KSN-2022-00197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03419000 Virke
II.1.4.
Kort beskrivning
Träslöjdsmaterial så som t.ex. snickerimaterial, svarvämnen, skivmaterial samt övrigt trämaterial som vanligen används inom ramen för slöjdverksamheten
Beskrivning
Köparen har behov av att köpa in virkesmaterial av god kvalitet för träslöjdsundervisning i kommunens skolverksamhet, från förskoleverksamhet till och med gymnasieutbildning. Det finns behov av en bredd av olika slags virke och skivmaterial. I angiven varukorg nedan finns exempel på vad som kan komma att beställas men det finns även behov av plywood i olika material, spånskivor av standardkvalitet, mdf och andra produkter.
Beställning av virke och skrivmaterial sker i huvudsak inför terminsstart, men löpande beställningar under året förekommer också.
Ibland finns behov av kapning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03419100 Virkesvaror, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44191100 Plywood, 44191300 Spånskivor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen