339330-2016 - ResultatSverige-Lund: Eldistribution
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El Handel, Fastighetsel 2017 LKF AB.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lund.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Lunds Kommuns Fastighets AB, organisationsnummer 556050-4341 (Beställaren), upphandlar el och inbjuder Er att lämna anbud avseende fysiska elleveranser med möjlighet till fast pris produkt, samt att anbudsgivaren ges möjlighet att köpa el producerad av sol.
Beställarens fastigheter finns förutom i centralorten Lund (nätägare: Kraftringen) inom yttre tätorterna Södra Sandby, Genarp, Revinge, Dalby och Stångby (nätägare: Skånska Energi AB) samt inom Veberöd (nätägare: E.ON).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
65310000 Eldistribution
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.