Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
e-arkivkonsulter
Referensnummer: 18/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsarkivet ansvarar för bevarandet av stadens digitala information i e-arkiv Stockholm. I samband med leverans till e-arkivet görs ett arbete för att precisera och genomföra anslutningen. Arbetet omfattar projektstyrning, kravställning och genomförande. Syftet med upphandlingen är att träffa ett rangordnat ramavtal med två leverantörer för att säkerställa tillgång på professionell kompetens och resurser i samband med anslutningar till e-arkiv Stockholm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72252000 Dataarkivering, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen