Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HAG E-451 Permanent sopsugsterminal och ledningar.
Referensnummer: 16/124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45222100 Byggnation av avfallsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar en permanent sopsugsterminal. Terminalen är tänkt att placeras mellan kvarter 1 och kvarter 34, Hagaplan. Sopsugssystemet ska vara ett öppet system som ska ge möjlighet för samtliga parter på marknaden att leverera kvartersnät med tillhörande utrustning samt olika rörsträckor på huvudledningen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen