Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt Bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikation för bärbar sändningsutrustning
Referensnummer: SR2014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72410000 Leverantörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio upphandlar kommunikation för bärbar sändningsutrusning.
Användningsområde för tjänsten är Sveriges Radios dagliga nationella mobila ljudkontribution.
Tjänsten som vi avser upphandla omfattar endast mobildata och inte SMS eller Tal - d.v.s. s.k. M2M (Machine to Machine) abonnemang samt endast för nyttjande inom detta specifika användningsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64212000 Mobiltelefontjänster, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen