339381-2018 - ResultatSverige-Enköping: Konsulttjänster för vägar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsult, Projektering gator, VA och landskap
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311210 Konsulttjänster för vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun upphandlar ramavtal för konsulter inom området projektering av gator, VA och landskap.
Ramavtal tecknas med två företag per avtalsområde under förutsättning att tillräckligt många anbud är kvalificerade.
Avtalsområde 1 är projektering inom gata och VA.
Avtalsområde 2 är projektering inom landskap.
Upphandlingen utförs med öppet förfarande enligt LOU (2016:1145) Upphandlingen är delad i två avtalsområden och det finns möjlighet att lämna ett delat anbud.
Utvärdering och tilldelning sker per avtalsområde. Anbuden utvärderas utifrån priset med avdrag på utvärderingspriset för erfarenheter, kvalitet och referensbetyg. De anbud som lämnat lägst pris i förhållande till kvalitet tilldelas kontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen