339405-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Motorfordon – Miljöfordon till SKAB
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelMiljöfordon till SKAB
BeskrivningSkellefteå Kraft AB inbjuder till att inkomma med ansökan om deltagande i Dynamiskt inköpssystem (DIS) för personbilar, skåpbilar och lätta lastbilar. Syftet med upphandlingen är att tillgodose koncernens behov av el/bränslecellsdrivna personbilar, skåpbilar och lätta lastbilar via ett DIS. Typiska behov: Personbil 2-hjulsdrift Personbil 4-hjulsdrift Skåpbil (3-4 m3) 2-hjulsdrift kortare lastlängd Skåpbil (3-4 m3) 4-hjulsdrift kortare lastlängd Skåpbil (3-4 m3) 2-hjulsdrift längre lastlängd Skåpbil (3-4 m3) 4-hjulsdrift längre lastlängd Skåpbil (6-8 m3) 2-hjulsdrift Skåpbil (6-8 m3) 4-hjulsdrift Lätt lastbil 2-hjulsdrift Lätt lastbil 4-hjulsdrift Pick-up 4-hjulsdrift
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34100000 Motorfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105279:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34110000 Personbilar, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34131000 Pickupper, 34136000 Skåpbilar, 34136100 Lätta skåpbilar, 34134100 Lastbilar med flak, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel