339434-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Plastprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pappers- och plastprodukter
Referensnummer: 2019-O000999
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19520000 Plastprodukter - AB18
II.1.4.
Kort beskrivning
Pappers- och plastprodukter innehåller följande typer av produkter:
— Kost och servering så som bägare, bestick, tallrikar m.m,
— Torkpapper så som hushållspapper, toalettpapper m.m,
— Säckar och påsar
— Servetter och dukar
— Skyddskläder så som skoöverdrag, haklapp m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19500000 Gummi- och plastmaterial, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål, 30199300 Mönstrat eller perforerat papper, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141610 Uppsamlingspåse, 33198000 Sjukvårdsartiklar av papper, 33700000 Hygienartiklar, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33761000 Toalettpapper, 33762000 Pappersnäsdukar, 33763000 Pappershanddukar, 33764000 Pappersservetter, 33770000 Sanitetspapper, 33772000 Förbrukningsvaror av papper, 39222000 Produkter för catering, 39222100 Engångsartiklar för catering, 39222110 Engånsgbestick och -tallrikar, 39222120 Engångskoppar, 39513100 Bordsdukar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen