339486-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Tjänster för allmän säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Larm- och bevakningstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 23: Spanings- och säkerhetstjänster, med undantag av säkerhetstransporter
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Broby.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser ramavtal för larm- och bevakningstjänster där uppdragsgivaren ska kunna avropa tjänster efter behov. Upphandlingen är en samordnad upphandling mellan Osby kommun, Östra Göinge kommun, Östra Göinge Renhållnings AB och Göingehem AB där Östra Göinge kommun är den samordnande upphandlande myndigheten. De upphandlande myndigheterna kommer att teckna ramavtal var för sig. Upphandlingen är uppdelad i 2 tjänsteområden (Bevakningstjänster och Larmcentraltjänster) och i 3 olika områden utifrån kommun/bolag, sammanlagt 5 anbudsområden. Kommunerna/bolagen avser teckna ramavtal för perioden fr.o.m. 1.1.2017 t.o.m. 31.12.2018 med möjlighet till förlängning i två (2) år. Osby kommun avser teckna kontrakt fr.o.m. 7.2.2017.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
75241000 Tjänster för allmän säkerhet
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej