339499-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Delprojektledare och Specialiststöd bro och ledningssamordning region Mitt
Referensnummer: KOM-413143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Delprojektledare, Produktion i första hand
I huvudsak för nedan beskrivna projekt inom region mitt:
* E45 Rengsjön - Älvros
* Väg 86 Silje - Kovland
* Bro över Långå
* Bro över Sjoutälven
Specialiststöd bro och ledningssamordning
Huvudsaklig inriktning för uppdraget är att vara specialiststöd i projekten, E45 Rengsjön – Älvros, Väg 86 Silje – Kovland, Bro över Långå samt Bro över Sjoutälven. Vid behov kan även ytterligare investeringsprojekt inom Region Mitt vara aktuella för visst stöd. Specifikation av arbetsuppgifter i detalj görs i respektive projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen