33956-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Tjänster för offentliga telefoner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefonisttjänster till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN20-0021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64211000 Tjänster för offentliga telefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland har totalt ca 6 500 anknytningar i sina växlar. Under kvällar och nätter är dock växeln obemannad. Även vid vissa tider under arbetsdagen och vid frånvaro kan antalet inkommande samtal bli så stort att regionens serviceåtagande inte kan hållas genom egna resurser. Därför avser regionen att upphandla en leverantör som kan tillhandahålla stödjande svarstjänster för belastningstoppar och frånvaro. Det nuvarande avtalet löper ut 31.5.2020. Köparen avser teckna avtal med 1 leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64214200 Telefonväxeltjänster, 79990000 Diverse företagstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Västmanland inbjuder företag, i fortsättningen kallade anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende avtal för telefonisttjänster till Region Västmanland.
Tecknat avtal kommer att kunna användas av samtliga avdelningar och verksamheter inom Region Västmanland, i fortsättningen kallade köpare. Behovet avser tjänster på orter där köparen är verksam.
Upphandlingen genomförs av Region Västmanland, Org.nr. 232100-0172. Upphandlingens diarienummer är: IN-IN20-0021
Upphandlingsform: Öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsformen medger inte förhandling.
Sista anbudsdag: 24.2.2020 23:59
Anbuden är giltiga t.o.m: 29.5.2020
Sista dag för att ställa frågor: 14.2.2020
Utvärderingsmodell: Bästa förhållandet mellan kvalitet och pris.
Köparen avser teckna avtal med 1 leverantör.
Region Västmanland har beslutat om förnyad upphandling av kvälls– och nattbemanning av växeln. Det nuvarande avtalet löper ut 31.5.2020.
Region Västmanland har totalt ca 6 500 anknytningar i sina växlar. Region Västmanland har egna växeltelefonister som under kontorstid svarar på regionens huvudtelefonnummer. Under kvällar och nätter är dock växeln obemannad. Även vid vissa tider under arbetsdagen och vid planerad och oplanerad frånvaro kan antalet inkommande samtal bli så stort att regionens serviceåtagande inte kan hållas genom egna resurser. Därför avser Region Västmanland att ånyo upphandla en leverantör som kan tillhandahålla stödjande svarstjänster för belastningstoppar och frånvaro.
För mer ingående beskrivning av uppdraget, se p. 3.4.3.