339566-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Sovrumsmöbler, matsalsmöbler och vardagsrumsmöbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler och inredning till hemlika miljöer.
Referensnummer: KS 2017/0329
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39143000 Sovrumsmöbler, matsalsmöbler och vardagsrumsmöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs kommun genomför en upphandling av ramavtal avseende Möbler och inredning till hemlika miljöer.
Upphandlingen avser ett avtalsområde och anbudsgivaren ska lämna anbud på hela omfattningen.
Ramavtalet gäller nya möbler och ny inredning och omfattar avtalad leverantörers kompletta sortiment inom avtalsområdet. Ramavtalet omfattar också tilläggstjänsterna leverans, montering och sömnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varbergs kommun inbjuder till anbudslämning i upphandling av möbler och inredning till hemlika miljöer.
Med möbler för hemlik miljö avses t.ex. säng och sängbord till sovrum, köksbord och stolar till kök och soffa och soffbord till vardagsrum. Med inredning avses i den här upphandlingen t.ex. sängkläder, täcken, kuddar, gardiner, lampor, speglar, handdukar, duschdraperier, dukar, ramar mm till hemlik miljö.
Ramavtalet avser exempelvis möbler och inredning till boendens egna utrymmen där kommunen står för möbleringen av utrymmet. Möblerna och inredningen är inte tänkta för så kallad offentlig miljö.
Upphandlingen avser ett avtalsområde och anbudsgivaren ska lämna anbud på hela avtalsområdet. Ramavtalet gäller nya möbler och ny inredning och omfattar avtalad leverantörers kompletta sortiment inom avtalsområdet. Ramavtalet omfattar också tilläggstjänsterna leverans, montering och sömnad.
Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudsgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Intyg och certifikat lämnas på svenska men accepteras även på engelska. Om originalintyget är på ett annat språk, ska en översättning till svenska eller engelska bifogas med intyget.