2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Byggservice
Beskrivning: Detta är en del av omfattningen som finns med: Uppdragen består av löpande byggservicearbeten i beställarens, inklusive dess helägda bolags, fastighetsbestånd. Arbetena kan avse fastigheter för hyresgäster, lokaler för verksamheter samt skyddsrum. Enligt med ABT 06. Uppdragen kan även omfatta byggentreprenader såväl inomhus som utom-hus, exempelvis tillbyggnader, ombyggnader och renoveringsarbeten, även bygg- och markarbeten kan förekomma. Arbetena kommer ofta att utföras i lokaler med pågående verksamhet, vil-ket entreprenören ska beakta och bedriva sina arbeten på ett sådant sätt att den ordinarie verksamheten störs minimalt.
Intern identifierare: KFKS 2024-01054
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal Byggservice