See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter geoteknik, större projekt
Beskrivning: Upphandling avser ramavtal för konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för konsultkategorin: GEOTEKNIK Upphandlingen avser större projekt, vilket omfattar beställningar på uppdrag med budget över 100 000 SEK. Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning. B avser att i första hand avropa konsulttjänsterna i olika skeden från förstudier och förprojektering till utbyggnadsskedet, dvs inom både utrednings-, planerings- och genomförandeskedena, i samband med: - ny-, om- och tillbyggnader av infrastruktur och anläggningar i form av gator med tillhörande trafiksignalsystem och gatubelysning, konstbyggnader, VA-ledningar inklusive pumpstationer, tryckstegringsstationer och dagvattenanläggningar, torg, trädgård och parker samt skydd mot översvämning, buller, ras och skred och övrig infrastruktur - Kommunens byggnader såsom skolor, förskolor och vårdboenden. - samhällsplanering, plangenomförande, avtalsskrivning och marklösen Översiktlig information om upphandlingen Anbudet annonseras 2026-05-15 Sista dag för frågor 2026-06-10 Sista dag för svar på frågor 2026-06-16 Referenstagning sker efter semestrarna under veckorna 34-35. Planerad avtalsstart 2026-09-21.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129405:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster