339593-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyrå
Referensnummer: FM2020-3849
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en leverantör som kan tillgodose Försvarsmakten med tjänster inom reklam- och marknadskommunikation.
Försvarsmakten söker en leverantör för sitt omfattande och sammansatta behov av tjänster inom reklam- och marknadskommunikation, i första hand avseende extern marknadskommunikation. Tjänsten täcker ett brett spektrum av tjänster från strategisk kommunikationsrådgivning och varumärkesutveckling till projektledning och planering samt produktion och insiktsarbete. Dessutom hela spektrat från stora integrerade reklamkampanjer till enskilda filmproduktioner, relationsdrivande (CRM) kommunikationsinsatser samt kontinuerlig annonsering i olika typer av digitala kanaler.
Upphandlingen annonseras via e-Avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79340000 Reklam och marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen