Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av kyl-och frysanläggningar
Referensnummer: UH-2021-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphadnlingen avser statusbesiktning och service av kyl- och frysanläggningar och klimat- och värmepumpsanläggningar för successiva beställningar och avrop under avtalstiden samt årlig läckagekontroll och köldmediarapportering för Kils och Forshaga kommuner med kommunala bolag angivna i upphandlingsdokumenten..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50000000 Reparation och underhåll, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsvärdet beräknas till ca 400.000-600.000 SEK per år totalt för båda kommunerna och bolagen. Volymen är inte garanterad och den årliga volymen kan komma att variera mellan åren.
Beställaren förbehåller sig rätten att avropa det verkliga behovet vare sig det understiger eller överstiger beräknade angivna volymer. Ramavtalets totala takvolym är 7.000.000 SEK för hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängning av avtalet.