339686-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Marina mätningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster avseende sjömätning
Referensnummer: KS21.615
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71354500 Marina mätningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för tekniska konsulttjänster gällande sjömätningstjänster. Uppdragen avser allt från mindre utredningar och inmätningar till större kartläggningar och efterföljande analyser av sjöar eller vattendrag. Konsulten ska kunna utföra kostnadsindikationer och kalkyleringar. Ramavtalet tecknas för avrop vid behov eller som förnyad konkurrensutsättning av sjömätningstjänster med koppling till aktuella projekt inom kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71355000 Mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år, villkor enligt AUC.4. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) konsultföretag under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in (se AUB.52).
Lerums kommun lämnar ingen förpliktelse för volymen av avrop. Planerat avrop avseende sjömätningstjänster kommande fyra år ligger på ca. 0,7 miljoner per år.