Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Plåtarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kiruna.
Nuts-kodSE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom plåtarbeten. Med plåtarbeten avser samtliga förekommande arbeten med plåtslageri ut- och invändigt i fastigheter. Inkluderar såväl heltäckande plåtarbeten utvändigt på tak och väggar, mindre reparationer av plåttak samt detaljarbeten som till exempel taksäkerhetsanordningar, huvar, fönsterbleck, hängrännor och stuprör m.m.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45261310 Plåtslageri, 45261213 Läggning av takplåt, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45453000 Reparation och renovering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.