339712-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Restaurang- och serveringstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering och caféverksamhet till Försvarshögskolan i Stockholm
Referensnummer: UPP 9/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en förhandsannons för att uppmärksamma intresserade att Försvarshögskolan inom kort kommer gå ut med ny upphandling avseende Catering och caféverksamhet till Försvarshögskolan i Stockholm.
Notera att det här enbart är ett förhandsmeddelande och inte något annonserat upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 650 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55330000 Kafeteriaverksamhet, 55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarshögskolan (FHS) tillsammans med Folke Bernadotteakademin (FBA), har för avsikt att gå ut i upphandling avseende catering och caféverksamhet (med lunchservering) till FHS lokaler i Stockholm, FHS Campus DKV.
Särskilda förutsättning för tilldelning och fullgörande av ramavtalet är att:
1. Säkerhetsskyddsavtal (nivå 3) upprättas och undertecknas av behöriga företrädare för båda parter.
2. Lokalen kan inte användas för att tillaga mat. Däremot finns utrymme för varmhållning, varm mat som serveras i caféet måste fraktas till platsen.
3. Giltigt serveringstillstånd enligt alkohollagen (2010:1622) finnas och är giltigt under hela avtalstiden.