339716-2016 - ResultatSverige-Jönköping: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark- och exploateringsingenjör.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdragen omfattar att med stöd av mark- och/eller exploateringssamordnaren självständigt handlägga olika typer av mark- och exploateringsfrågor t.ex. delta och företräda mark och exploatering i plan- och exploateringsprocessen, föra markförhandlingar, upprätta och träffa olika typer av avtal, ta fram, beställa och/eller analysera utredningar samt upprätta exploateringskalkyler och ekonomiska analyser. Konsulten ska kunna företräda kommunen som exploateringsingenjör i möten med interna avdelningar samt med byggherren och hans konsulter samt alla andra förekommande sammankomster och arbetsuppgifter som ingår i verksamheten mark och exploatering. Uppdragen kommer att vara av varierande art och storlek, möjlig omfattning enligt AUC.1. Antagen Leverantör har inte några garantier för erhållande av viss volym av arbete. Ramavtal kommer att tecknas med fem leverantörer. Om ej tillräckligt antal leverantörer kvalificerar sig tecknas avtal med färre konsultföretag. Se AUC. 2. Avrop kommer att ske dels genom rangordning och dels genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.