339721-2016 - ResultatSverige-Jönköping: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Teknisk konsult planstöd-planarkitekt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kodSE211 Jönköpings län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser att på ramavtal upphandla teknisk konsult planstöd för Bolaget Södra Munksjönsutveckling AB.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71410000 Stadsplanering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 2 000 000 SEK
exkl. moms