339724-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd inom verksamhetsutveckling
Referensnummer: GNU 2021/97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att skapa ett avtal för att tillhandahålla verksamhetsnära konsulter inom digitalisering. Detta kan vara konsulter inom verksamhetsutveckling/projektledning och systemutveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72240000 Systemanalys och programmering, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning är beräknat till totalt 6000 h / år och per område.