Halmstads kommun inbjuder er att inkomma med anbud avseende Samordnad varudistribution. Halmstads kommuns övergripande mål med uppdraget är att tillsammans med leverantören skapa en optimal samordning av varutransporterna till kommunens verksamheter. Vinsterna är av såväl
Miljömässig som ekonomisk och trafiksäkerhetsmässig natur. Genom samordning av olika varuflöden ska antal transporter till, från och mellan verksamheter minimeras, utsläppen minskas och trafiksäkerheten öka.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63524000 Utfärdande av transporthandlingar, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen