339798-2022 - PlaneringSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av helikoptrar
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av underhåll, varor och tjänster för underhåll till Polismyndighetens helikoptrar, ramavtal
Referensnummer: A590.212/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50212000 Reparation och underhåll av helikoptrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta meddelande är endast för förhandsinformation om planerad upphandling av underhåll, varor och tjänster för underhåll till Polismyndighetens helikoptrar.
Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt. Ramavtalet omfattar leverans av bas- och linjeunderhåll, varor och tjänster för bas- och linjeunderhåll till Polismyndighetens samtliga nio (9) Bell 429 helikoptrar och till en (1) Bell 206 helikopter. Antalet luftfartyg kan under avtalstiden komma att ändras.
Målet och syftet med det framtida ramavtalet är att ge Polismyndigheten tillgång till köp och leverans av bas- och linjeunderhåll, reservdelsförsörjning för bas- och linjeunderhåll, utbildning samt personal att placeras och exklusivt arbeta i Polisflygets linjeverksamhet på polisflygets baseringar med målsättningen att upprätthålla en mycket god tillgänglighet av operativa helikoptrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 382 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50210000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan och annan utrustning, 50212000 Reparation och underhåll av helikoptrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen