339811-2022 - PlaneringSverige-Lund: Uthyrning av industriella fordon med förare
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Request for Information Hyrmaskintjänster
Referensnummer: KS 2022/0447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun efterlyser marknadens synpunkter på utvalda delar inför en planerad upphandling av Hyrmaskintjänster.
Låter det spännande?
Mer information om hur du kan medverka finns att läsa i RFI dokumentation.
Vi ser fram emot ert svar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inför kommande upphandling ämnar Lunds kommun att gå ut med en RFI - Request For Information.
Syftet med denna RFI är att ge Lunds kommun en djupare inblick i utvalda delar, likväl som att identifiera eventuella otydligheter, eventuella orimligt ställda krav, onormalt kostnadsdrivande eller konkurrensbegränsande i något avseende.