339865-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och Underhåll för Datorhallar
Referensnummer: 2020-0009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Spels IT-verksamhet sker dygnet runt i olika typer av kundkanaler, i detta inryms även Casino Cosmopols IT-verksamhet. De olika verksamheterna täcker dygnets alla timmar året runt, 24/7/365. Vilket påverkar behovet av en säker och stabil drift även av själva datorhallarna. Syftet med upphandlingen är att lägga ansvaret för driften av själva datorhallarna hos en leverantör, eftersom den typen av arbete och kompetens ligger utanför Svenska Spels egentliga kärnverksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50312000 Underhåll och reparation av datautrustning, 50312600 Underhåll och reparation av IT-utrustning, 50323100 Underhåll av kringutrustning till datorer, 50324100 Systemunderhåll, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen