2. Förfarande
Förfarande
Titel: NY Upphandling av städtjänster Kiruna, Piteå och Skellefteå
Beskrivning: LTU är i behov av städtjänster för universitetsorterna Kiruna, Piteå och Skellefteå. Upphandlingen är indelad i tre delområden enligt orterna ovan. För delområde Skellefteå sker en gemensam upphandling mellan Luleå tekniska universitet och Umeå universitet. Mer detaljerad beskrivning av delområdena finns i upphandlingsdokumentet.
Intern identifierare: LTU-3080-2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919300 Städning av skolor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde A - Kiruna
Beskrivning: Städtjänster för universitetsort Kiruna
Intern identifierare: Delområde A - Kiruna
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: DELOMRÅDE B - Piteå
Beskrivning: Städtjänster för universitetsort Piteå
Intern identifierare: DELOMRÅDE B - Piteå
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde C - Skellefteå (LTU/UMU)
Beskrivning: Städtjänster för universitetsområde Skellefteå (LTU och UMU)
Intern identifierare: Delområde C - Skellefteå (LTU/UMU)