339897-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Företagshälsovård
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsmeddelande om remiss för förebyggande företagshälsovård.
Referensnummer: 17/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
SKL genomför tillsammans med 7 kommuner ett pilotprojekt där ett socialt utfallskontrakt ska tecknas mellan de 7 kommunerna och en eller flera leverantörer. Syftet med upphandlingen är att i ett pilotprojekt värdera insatser för att minska sjukfrånvaro och åstadkomma en hälsofrämjande arbetsplats samt att skapa förutsättningar att hålla sjukfrånvaron på en låg och stabil nivå.
I ett första steg kommer SKL att skicka ut ett första utkast av förfrågningsunderlaget på remiss.
Remissen planeras att skickas ut inom 2 veckor och vi vill genom detta meddelande uppmärksamma potentiella leverantörer på detta.
SKL kommer även att bjuda in till leverantörsdialog för att samla in en så stor mängd åsikter som möjligt ifrån potentiella och intresserade leverantörer. Leverantörsdialogen kommer att hållas i SKL:s lokaler den 7 september kl. 11-12. Mer information om dialogen och former för anmälan återfinns i remissen som kommer att publiceras inom 2 veckor ifrån detta meddelande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SKL genomför tillsammans med 7 kommuner ett pilotprojekt där ett socialt utfallskontrakt ska tecknas mellan de 7 kommunerna och en eller flera leverantörer. Syftet med upphandlingen är att i ett pilotprojekt värdera insatser för att minska sjukfrånvaro och åstadkomma en hälsofrämjande arbetsplats samt att skapa förutsättningar att hålla sjukfrånvaron på en låg och stabil nivå. Upphandlingen genomförs med en utfallsbaserad ersättningsmodell där såväl leverantör, beställare och finansiär gynnas ju bättre utfall insatserna bidrar till.