See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport av avfall
Beskrivning: Uppdraget avser hämtning och lastning av avfall vid respektive verksamhet hos Köparen. Hämtning ska ske i enlighet med angivna specifikationer i upphandlingsunderlaget. Hämtat avfall transporteras sedan till godkända anläggningar enligt gällande miljölagstiftning för behandling. Allt avfall som omfattas av producentansvar ska lämnas på en plats anvisad av materialbolagen och materialåtervinnas. Leverantören ska hämta avfall från av Köparen anvisade platser hos Region Sörmlands och Folktandvården Sörmlands verksamheter, både i de egenägda och i de inhyrda fastigheterna, som är geografiskt placerade över hela Sörmlands län.
Intern identifierare: IN-IN23-0242
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Transport av avfall (1)
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del