340063-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster, Sävsjö kommun 2017.
Referensnummer: 135.2017.050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende tekniska konsulttjänster inom områdena:
Samhällsbyggnad,
Arkitekt,
Konstruktion,
VVS,
El, tele, data,
VA, mark och sanering,
Besiktning, projektledning, byggledning och kalkyler,
OVK-Besiktning,
Säkerhetsbesiktning av lekredskap, fallskydd och inhägnader,
AUA.12 Beställare:
Sävsjö kommun (Upphandlande myndighet UM), Org. nr: 212000-0563.
AB Sävsjö Industribyggnader Org. nr: 556103-8539.
Sävebo AB Org. nr: 556375-5668.
Sävsjö Skyttecenter ekonomisk förening Org. nr: 769609-7497.
AUB.11 Upphandlingsförfarande:
Öppen upphandling enligt LOU.
AUB.12 Uppdragsform:
Preciceras vid avrop.
Ramavtal som löper i två (2) år med möjlighet till förlängning i ytterligare två (2) år enligt AUC.4.
Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) konsultföretag per del som rangordnas utifrån resultatet i anbudsutvärderingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Säkerhetsbesiktning av lekredskap, fallskydd och inhägnader.
Sävsjö kommun (Upphandlande myndighet UM) Org. nr: 212000-0563.