Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster, Arkitekter – Skola och Idrottsanläggning.
Referensnummer: 183/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar Tekniska Konsulter Arkitekter – Skola och idrottsanläggning.
Uppdrag som efterfrågas gäller arkitekttjänster inom förstudieskede, projekteringsskede, utförandeskede och inom byggskedet och relaterade uppdrag av skolbyggnader, förskolor, idrottsanläggningar och tillhörande byggnader.
Förfrågan gäller inte arkitekttävlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen