Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städkemikalier, städredskap och hygienprodukter
Referensnummer: 2023-026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33700000 Hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiruna kommun (212000-2783), Kirunabostäder AB (556531-8622) och Tekniska Verken i Kiruna AB (556204-3439) samt övriga helägda dotterbolag inbjuder Er härmed att lämna anbud på rubricerad förfrågan.
Anbud ska lämnas för hela omfattningen samt grunda sig på de förutsättningar och villkor som anges i upphandlingsdokument.
Vi kommer även att annonsera upphandling gällande Mjukpappers- och Engångsprodukter (inkl. skyddsprodukter), dessa produkter ingår således inte i denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18424300 Engångshandskar, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar 1) Städkemikalier, 2) Städredskap och 3) Hygienprodukter för städ, även för storkök/servering samt för samtliga kommunala verksamheter och orter inom Kiruna kommun.
Anbud ska lämnas för hela omfattningen. Vi efterfrågar en leverantör som kan leverera samtliga tre varugrupper enligt upphandlingsdokument samt innehar ett brett standardsortiment. En anbudslämnare kommer att föreslås antas. Anbudspriser ska lämnas i svensk valuta, SEK (exkl. mervärdesskatt).