340129-2021 - ResultatSverige-Lerum: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, miljöstöd i projekterings- och byggprocessen
Referensnummer: KS20.805
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsdokumentet avser att teckna ramavtal för konsulttjänster avseende miljöstöd i projekterings- och byggskedet för Lerums kommuns verksamheter, för avrop vid behov.
Konsultuppdragen innebär att bistå beställare med miljökompetens i olika skeden av byggprocessen, som t.ex:- granska handlingar- sammanställa rapporter- uppföljning av projektörers och entreprenörers miljöarbete (miljörevision)- provtagning- kontrollant i byggskedet t ex vid vattenverksamhet- skriva ansökningar till myndigheter- miljöinventering- Miljösamordnare miljöcertifiering av byggnader (Miljöbyggnad, Svanen)- Samordnare för Byggvarubedömningen eller Sunda Hus under projektering
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen