34020-2019 - ResultatSverige-Nyköping: Parkeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning med tillhörande tjänster
Referensnummer: KK18/499
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun avser att teckna avtal med leverantör avseende Parkeringsövervakning med tillhörande tjänster inom Nyköpings kommun.
Omfattningen av mängden parkeringsövervakning som upphandlas är totalt 120 timmar per vecka. Samtliga huvudsakliga delar som benämns i uppdraget parkeringsövervakning ska ingå i tiden.
Uppdraget innebär att leverantören ska se till att parkeringsreglering i de områden som anges i upphandlingsdokumenten följs genom förebyggande övervakning samt ge allmänhet, besökare och hyresgäster en god service genom gott mottagande och riktig information.
Parkeringsövervakningen ska i huvudsak bedrivas i centrala Nyköping. Efter behov och enligt överenskommelse med beställaren sker omfördelning av resurser samt parkeringsövervakning i de mindre tätorterna i Nyköpings kommun. I samband med specifika ärenden i mindre tätorter, som t.ex. vid flytt av fordon, kan det kombineras med parkeringsövervakning i omgivningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712400 Parkeringstjänster, 98351000 Parkeringsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen