Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Facility Management (FM)-tjänster
Referensnummer: NV-01398-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av helhetstjänst för fastighets- och kontorsservice till Naturvårdsverkets kontor i Stockholm och Östersund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 79500000 Kontorshjälp, 79990000 Diverse företagstjänster, 79992000 Receptionstjänster, 90900000 Städning och renhållning, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av helhetstjänst för fastighets- och kontorsservice till Naturvårdsverkets kontor i Stockholm och Östersund. I uppdraget ingår lokalvård, vaktmästeri, kontorsservice, reception, konferensservice, leverans kaffe, te, vatten och frukt, brandskyddsarbete samt konsulttjänster inom FM.