Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Public service
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsförmedlare Pensionsförsäkringar
Referensnummer: 2020/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66523000 Förvaltningsrådgivning för pensionsfond
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Television AB (SVT) tillsammans med Sveriges Radio AB (SR), Sveriges Radio Förvaltnings AB (RF) och Sveriges Utbildningsradio AB (UR) inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud i upphandling av försäkringsförmedlare pensionsförsäkringar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66518100 Försäkringsmäkleri, 66519310 Försäkringsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen