34026-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Hushållstextilier
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sänglinnen, kuddar och täcken
Referensnummer: 23/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39510000 Hushållstextilier
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser 50 000 st. sänglinnen bestående av påslakan, underlakan och örngott. Samt lika många kuddar och täcken.
Upphandlingen inkluderar även en option att under avtalstiden kunna avropa ytterligare 60 000 stycken enheter av vardera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39512000 Sänglinne, 39512100 Lakan, 39512200 Påslakan, 39512400 Duntäcken, 39512500 Örngott, 39516110 Kuddar, 39516120 Huvudkuddar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen