340267-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Statiker, konsult
Referensnummer: Dnr: 2020–00259
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag inom ramavtalet avser utrednings- och projekteringsarbete i om-, till- och nybyggnadsprojekt. Konsulten ska bl a
— kunna beräkna och bedöma rimligheten av beräknade U-värden och köldbryggor
— ha erfarenhet av förprojektering, detaljprojektering och upprättande och kompletta förfrågningsunderlag
— ha erfarenhet av att vara delaktighet och svara på frågor under produktionsledet
— kunna upprätta underlag för myndighetsutövning beträffande detaljplaner
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71243000 Utkast till planer (system och integration), 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen