2. Förfarande
Förfarande
Titel: Senior Projekteringsledare Elkraft till projekt T5 PBI
Beskrivning: Swedavia AB äger, driver och utvecklar ett nätverk av tio svenska flygplatser. Bolaget genomför just nu en utbyggnad av Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Program Terminal 5 PBI befinner sig i ett tidigt stadium och arbetar med programhandling för kommande utbyggnader. Programmet behöver nu en Senior Projekteringsledare Elkraft för den fortsatta planeringen av programmet. Rollen som senior projekteringsledare är en roll nära kunden, sponsorer, projektchefer, projekt- och byggledare samt andra projekteringsledare - vi söker därför efter en projekteringsledare med minst 15 års erfarenhet av projekteringsledning inom elkraft och som har erfarenhet av att projekteringsledning från stora komplexa byggprojekt. Omfattningen på uppdraget är 25-100% med uppdragsstart under perioden maj 2025 och slutdatum för uppdraget är 2025-12-31 och därefter finns optioner med möjlighet till förlängning till projektets färdigställande, vilket beräknas till 2034. Närvaro på plats på flygplatsen (Arlanda) krävs 75% eller mer av tiden.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113305:Lot:1