340328-2017 - ResultatSverige-Norrtälje: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning fastland.
Referensnummer: KLN-2017-212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar:
— Hämtning av hushållsavfall (kärl- och säckavfall).
— Hämtning av grovavfall.
— Hämtning av elavfall inkl. småbatterier från hushåll.
— Hämtning av restavfall, glas- och metallförpackningar samt latrinkärl från sopmajor.
Entreprenaden omfattar fastland och öar med fast bro- eller färjeförbindelse i hela kommunen. Entreprenaden omfattar transport inom kommunen till avlämningsplats. Beställaren svarar för kundtjänst, registerhållning och fakturering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avfallshämtning fastland område A och B.