Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende VVS-projektering inför ombyggnation av Kungliga Operan.
Referensnummer: 254-2783/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget omfattar VVS-projektering för genomförande av programhandling och systemhandling med option på fortsatt uppdrag. I detta ingår även att antaget konsultföretag ska kunna tillhandahålla vissa övriga tjänster. Projektet ska genomföras och redovisas på svenska.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SFV ska äga rätt men ej skyldighet att som option kunna köpa motsvarande tjänster i de senare skedena, projektera bygghandling samt medverka vid produktion under genomförandetiden. Samt uppföljning efter genomförandet som t.ex. driftoptimering, framtagande av relationshandlingar m.m.