34035-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utbildning och simulering: luftfartyg, robotar och rymdfarkoster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koordinator Fallskärmsutbildning
Referensnummer: FM2022-5332
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80650000 Utbildning och simulering: luftfartyg, robotar och rymdfarkoster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koordinator till fallskärmsutbildning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildningen sker i 3 nivåer,
-grundläggande frifallshoppning (ca 14 dagar)
-grundläggande teknisk hoppning inklusive höghöjdshoppning (ca 21 dagar)
-mörkerhoppning (ca 14 dagar)
Antal deltagare per kurs varierar från 1 elev upp till 16 elever.