Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlng av IT-konsulter för utveckling av digitala tjänster på Stockholms stadsbibliotek
Referensnummer: 2.3/335/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsbiblioteket är i behov av IT- konsulter som medverkar i utvecklingen av det digitala biblioteket från förstudie till utveckling av nya tjänster, som webbplatser, appar, lösningar för digital skyltning m.m.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72100000 Rådgivning för maskinvara, 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmänt om upphandlingen
Det digitala biblioteket är beroende av en teknisk plattform som håller på att bli föråldrad. Tredjepartsprodukter som idag stöds av stadens leverantörer kommer inom kort att sluta uppdateras, vilket innebär att Stadsbiblioteket måste förnya sin tekniska plattform och välja moderna lösningar som kan driftas och underhållas och samtidigt erbjuder möjlighet till utveckling av nya tjänster.
I första hand kommer uppdraget att bestå i att bistå digitala biblioteket i detta arbete.