Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutvecklare för klimatforskning
Referensnummer: 2019/1037/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI söker en konsult som har kunskapen att vidareutveckla SMHIs pythonbaserade ramverk för dataanalys, t.ex. temperatur på jordklotet eller relaterade beräknade meteorologiska data.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212460 Programvaruutvecklingstjänster för analys, forskning, matematik eller prognos, 72212461 Programvaruutvecklingstjänster för analys eller forskning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen