340416-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transformatorer – Inköp av två krafttransformatorer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelInköp av två krafttransformatorer
BeskrivningLuleå Energi Elnät AB avser att bygga ny mottagningsstation Strutsen 45/11,5 kV i centrala delarna av Luleå under perioden år 2026-2028. Till stationen ska det levereras två krafttransformatorer 45/11,5 kV, 31,5 MVA. Anbudsgivaren ska efter beställning från köparen leverera, transportera och montera krafttransformatorerna till driftsfärdigt skick. Transformatorerna ska levereras till anvisad plats inomhus.
Intern identifierare25/33
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31170000 Transformatorer
Ytterligare klassificering (cpv): 31174000 Kraftförsörjningstransformatorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000