340451-2023 - ResultatSverige-Malmö: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalitetssamordnare till programmet hållbar avloppsrening
Referensnummer: 21/01052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Programmet behöver operativt stöd avseende
kvalitetsledning samt bemannas med en kvalitetssamordnare, vilken ska ge stöd till programorganisationen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411000 Allmän organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Programmet befinner sig i ett tidigt skede med en växande programorganisation. Mottagare är VA SYDs driftorganisation och i förekommande fall tredje part. Programmet behöver operativt stöd avseende kvalitetsledning samt bemannas med en kvalitetssamordnare, vilken ska ge stöd till programorganisationen. Programmet etablerar ett verksamhetssystem enligt principerna i PMBOK© Guide. ISO 9001 och 14001 är integrerade delar i verksamhetssystemet. Uppdraget innebär att personen ska inneha kunskap för att ge en god struktur med helhetssyn på program/ stora projekt, god samverkan och en god kommunikation.
Kvalitetssamordnarens uppdrag omfattar exempelvis följande arbeten:
Delta i programmets strategiska arbete
Upprätta och vidareutveckla styrande dokument.
Styra, stödja och samordna projekten och funktionerna i deras kvalitetsarbete
Samverka med programmedlemmar och andra intressenter
Upprätta, införa, underhålla och ständigt förbättra programmets verksamhetssystem samt se till att det hålls tillgängligt
Planera, leda och dokumentera revisioner och följa upp åtgärder
Skapa förståelse för programmets arbetssätt bland såväl interna som externa intressenter
Riktade utbildningar av programmedlemmar inom ämnesområdet.
Övriga frågeställningar i samband med förenämnda.
Uppdraget har från avtalsstart en varierande omfattning över uppdragstiden. Uppdragets totala omfattning antas motsvara en tjänst med 80-100 % av heltid. Uppdraget ska genomföras med en resurs på plats. Konsulten kan behöva komplettera med ytterligare resurser vid intensiva perioder,
Omfattningen i detalj ska överenskommas mellan beställaren och leverantören. Avtalet sträcker sig som längst över 8 år.Uppdragets takvolym och takvärde bedöms vara:Volym är max 24 000 timmar.Värdet är max 32 000 000 kr.